Siirry suoraan sisältöön

Puutarhat

Avoimet puutarhat 6.7.2025 klo 12-17

Nummelan tilan puutarha

Osallistuu teemapäivään 2025

Nummelan tilan puutarha

100 vuotta vanha idyllinen maalaistalon puutarha, kooltaan noin 4000m2.

Tervetuloa tutustumaan puutarhaani Nummelan tilalle Avointen puutarhojen teemapäivänä. Maatilan pihapiirissä on pieni hyötytarha kasvihuoneineen ja yrttitarhoineen. Hyötypuutarhaa viljelen permakulttuurin mukaisesti, monilajisesti ja maata kunnioittaen.

Koristepuutarhan isoissa istutusalueissa kukoistavat muun muassa kärhöt, pionit ja keijunkukat. Luonnonmukaisessa puutarhassa ravitsen kasveja vain kompostimullalla ja eläinten lannalla, enkä käytä kemiallisia torjunta-aineita. Puutarhani kukoistaa varhaisesta keväästä pitkälle syksyyn, näin se sitoo mahdollisimman paljon hiiltä.

Puut ovat puutarhani ydin ja sielu. Talon sisääntulossa komeilee yli sata vuotias Virtas-omenapuu. Lempeät jättiläiset: tammi, punatammi, lehmus, poppeli ja saarni suojaavat tuulista pihaa peltojen keskellä.

Kun kaipaat taukoa, voit piipahtaa Kahvila Vanamoon, juomaan kahvit ja nauttimaan kotileipomon herkut, joiden valmistamisessa käytetään mahdollisimman paljon omanmaan marjoja ja kasviksia tai lähellä tuotettua.

Kukkahuone Linnean uudistunut putiikki avoinna ja myynnissä oman pellon lähikukkaa ja valmiskimppuja.

Tervetuloa,
Heidi ja Charlotta

Yhteystiedot

Omistajat
Heidi Saarinen
Katuosoite
Honkasalontie 29 Sijainti kartalla
Postinumero
05450
Postitoimipaikka
Nukari
Maakunta
Uusimaa
Kunta
Nurmijärvi
Puhelin
040-7424448
Puutarhamatkailukohde
Kyllä

Aukioloajat

Lisätiedot

Kesäaukioloajat To-Pe 14-18 La 11-16 Su 12-17 24.7 asti Teemapäivänä klo 12–17

  • Osallistuu teemapäivään 2025
  • Teemapäivä järjestetään 6.7.2025. Teemapäivänä puutarhat ovat auki klo 12-17

Lisäpalvelut

  • Esteetön pääsy
  • Itsepoiminta
  • Kahvitarjoilu
  • Koirat sallittu
  • Majoitus
  • Taimimyynti

Palvelukielet

  • Englanti
  • Ruotsi
  • Suomi